Lagaan

3. června 2011 v 9:16 | Gaja Gamini |  Recenze

Režie: Ashutosh Gowariker
Hrají: Aamir Khan, Gracy Singh, Rachel Shelley, Paul Blackthorne
Rok: 2001
Moje hodnocení: 7/10


Celý název filmu zní "Lagaan - Bylo nebylo v Indii", takže začněme na stejnou notu. Bylo nebylo, v devatenáctém století vládla anglická královna Viktorie mohutné říši, nad níž nezapadalo slunce, a patřila do ní i Indii. A v královnině jménu vládli této zemi, která se tak moc lišila od jejich vlastní, vojenští velitelé a důstojníci. Důstojníkem spravujícím oblast Champaner je kapitán Andrew Russel. Slizský, rozmazlený, bohatý a trávící čas lovem, svůj pobyt v Indii si vyloženě užívá, jelikož mu dává možnost zesměšňovat a urážet všechno a všechny.Od prvního momentu víme, že on je tady ten ZLÝ. Když se jednou rozhodne, že místní raja by měl sníst kousek masa, a ten jako správný Hindu odmítne, náš milý kapitán si řekne, že je uražen a na oplátku žádá, aby mu svěřená oblast vyplatila dvojnásobný lagaan (daň placená v obilí). Vesničané z toho přirozeně nejsou dvakrát nadšeni, hlavně když poslední dobou je sušovala sucha.

Jeden z vesničanů, Bhuvan, je obzvláště rozhořčen (což je trochu diné, protože je jediný, koho neuvidíte nikdy pracovat) a navrhne, aby lidé šli k rajovi a celou věc s ním probrali. Ale raja se právě dívá na zápas v kriketu a vesničané musejí chvíli počkat. Kriket se jim zdá poněkud hloupý, a jelikož Bhuvan nemůže mlčet, Angličané jsou dotčeni. A jelikož kapitán Russel nikdy nemá nouzi o nápady, které mohou urazit a ponížit jiné, navrhne vesničanům, že pokud dokáží porazit jeho tým v kriketu, lagaan jim bude zcela odpuštěn. Když ale prohrají, budou muset zaplatit trojnásobek. Poté, co si vyslechne rady svých společníků (NE BHUVANE! NE!) Bhuvan přijímá výzvu.


Poté, co si zbytek vesnice získá na svou stranu optimistickým popěvkem a vybere si tým, může ačít samotná příprava. A instruktorkou mu není nikdo jiný než Elizabeth, sestra kapitála Russela, která dokazuje, že ne všichni Angličané jsou upjatí studení čumáci. Elizabeth, hluboce otřesena bratrovou nespravedlností, se snaží co nejlépe vysvětlit pravidla kriketu, a je do práce tak zapálená, že se přes noc neučí plynně hovořit v Hindi. Uvyklá dosud jen škrobené společnosti, nemytý a negramotný Bhuvan ji nesmírně přitahuje a brzy se do něj zamiluje. To se příliš nelíbí Gauri, prostému děvčeti, které na Bhuvana dělá oči už dávno. Ale Bhuvana zajímá jenom hra. Poté, co rozboří kastovní systém (hrdina!) a po těžkém tréninku (který zahrnuje hodně běhání, pocení a zpívání), je datum zápasu stanoveno a anglický s indickým týmem si stanou tváří v tvář...

Když jsem film pustila, klepala jsem se nadšením. Aamir Khan je pověstný svým citem pro výběr scénářů a všechen humbuk kolem tohoto konkrétního filmu je obrovský. Čekala jsem něco úchvatného. Čekala jsem něco geniálního! Čekala jsem něco velkého! Dostala jsem zápas v kriketu. Možná by bylo lepší, kdybych neměla tak velká očekávání a zápas byl aspoň o třicet minut kratší. Jediné, co jsem si z filmu odnesla, byla nově nabytá znalost pravidel kriketu. Protože nakonec se z toho všeho vyklubala oslava národního sportu. A to pro mne prostě není dost dobré.

Technicky je film udělán perfektně. Vizuálně je krásný, režie je dobrá, výkony také. Bohužel mne Aamir opět poněkud zklamává. Nepoužívá srdce, ale mozek, a bohužel mě jeho padesátkrát předem nacvičené věty děsivě nudí. A není ani vidět žádný znatelný rozdíl mezi postavami, které takto hraje. Přestaň myslet, Aamire! Dej nám něco spontánního, nějaké šílenství! Z ostatních herců nejvíc zaujal Paul Blackthorne se skvělou Hindi a příšerným přízvukem, úžasně nenávisti hodný a dobrá volba pro roli. Dvě ženy v příběhu - Rachel Shelley a Gracy Singh nemají moc co na práci, kromě zamilování se do Bhuvana. Jedna je tichý, romantický typ, druhá velmi zemitá a prostá holčina. Obě jsou dobré, ale nenechávají velký dopad, možná proto, že jejich láska je pro příběh zcela zbytečná a nevede ani k žádné konfrontaci či problému. Konec konců Lagaan není o lásce a to ani vzdáleně.

Opravdovou zápletkou je tu kriket. Nemůže to být více krikeťovatější. Zápas, který zabírá dobrou polovinu filmu (!) má všechno, co by měl dobrý zápas mít: podvádění, praní, nadávání, zpívání, zranění a spoustu adrenalinu. Ale pořád je to je zápas v kriketu. Po jednom shlédnutí nemá cenu se k němu vracet, a navíc sotva kdo hned od počátku pochybuje o konečném výsledku. Skvěle natočené. Ale zcela bez opakovací hodnoty.

Co si zaslouží veškerou chválu je hudba of A.R.Rahmana. Všechny písně jsou půvabně melodické, některé až navykové. Takové Chale Chalo mi znělo v uších několik dní. Podobně i Mitwa a Ghanan Ghanan. Nejkrásněji zpracovaná po vizuální stránce je Radha Kaise Na Jale. Škoda, že Gracy Singh po filmu zmizela z veřejného povědomí, jelikož v této písni dokazuje, že je nadanou a velmi dobrou tanečnicí (kterých je dnes takový nedostatek). O Rey Chori skvěle ukazuje, jak výborně hudba funguje v Hindi filmech, a jak nucené působí v západních. Elizabetino "I am in love! Yes I´m in love" bylo jako ze špatného Disney - a navíc vám mohu zaručit, že takhle sexy a červené noční košile anglických dam v 19. století opravdu nevypadaly.

Film, který jsem opravdu chtěla milovat, ale nakonec se mi jen líbil, a necítím potřebu pouštět si jej znovu. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kiki J Kiki J | E-mail | Web | 3. června 2011 v 11:12 | Reagovat

Naštěstí jsem to viděla dříve, než jsem se dozvěděla, že má jít o Oscarem ověnčený geniální snímek, takže jsem byla z filmu převelice mile překvapena.
Ale i mě přišel ten zápas až moc natahovaný. Obzvlášť úplně na konci.

2 Gaurí Gaurí | 3. června 2011 v 14:01 | Reagovat

Já jsem naštěstí taky k Lagaanu přišla bez očekávání, takže mě bavil, a to moc. Dokonce i ten kriketový zápas, což je s podivem, protože jsem sportovní barbar.
Souhlasím s tím, že je škoda, že Gracy Singh už pak nebyla moc ve filmech vidět, nejen že je úžasná tanečnice, ale vedle vybělených filmových krasavic vypadá svěže a velmi "indicky" :-)

PS: Jediné, co mě na Lagaanu vadilo, bylo sdělení na konci, že Elizabeth dožila sama, protože už po Bhuvanovi nemohla milovat někoho jiného :-) Tahle postava mi přišla natolik nonkonformní, že by snad takovou blbost neudělala :-)

Shrnuto podtrženo, pro mě Lagaan devět z deseti bodů.

3 tynkahe tynkahe | 4. června 2011 v 10:22 | Reagovat

Mě se teda Lagaan líbil, a moc! Byl to zatím jediný Bolly film který jsem nemusela poposunovat kurzorem a který mě bavil od začátku do konce. Jediné co by mě tam snad chybělo bylo víc tance ale byl to film o kriketu takže tanec byl vedlejší. Také bych dala 9/10!

4 Gaja Gamini Gaja Gamini | Web | 4. června 2011 v 21:56 | Reagovat

Díky všem za názory!

Pravda je, že kdybych nečekala nějakou atomovou bombu, která mě smete, asi by mé hodnocení bylo větší. Ovšem takhle na má očekávání Lagaan doplatil.

5 Marquel Marquel | Web | 20. června 2011 v 23:43 | Reagovat

Jeden z mála filmů, co jde koupit oficiálně v CZ i včetně českých titulků - pro spoustu známých první a jediný bolly film, co viděli. Ani jedno oko nakonec nezůstalo suché. A to se smáli, pche 4 hodiny. Ale masala tance, sportu, lásky, náboženství, kastovního systému, dobra a zla, ... nakonec každého dostala
A pro sportovní fanoušky i návod jak hrát criket.
Sumasumárum, určitě bych dal 9/10 :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama