Silsila

7. března 2011 v 14:15 | Gaja Gamini |  Recenze
Režie: Yash Chopra
Hrají: Amitabh Bachchan, Jaya Bachchan, Rekha, Sanjeev Kumar, Shashi Kapoor
Rok: 1981
Hodnocení: 6/10

Shekar (Shashi Kapoor) je armádní důstojník a letec. Odvážný a disciplinovaný v uniformě, rozjařený a trochu dětinský bez ní. Své dny nejraději tráví s hlavou v klíně své milované Shobhi (Jaya Bachchan) a společně plánují svatbu. Mezitím Shekarův bratr Amit (Amitabh Bachchan), básník, divadelní herec, recitátor a spisovatel s romantickou duší propadá kouzlu dívky se jménem Chandni (Rekha), poté, co ji vidí tančit na svatbě svého přítele. Začíná se jí dvořit - posílá jí květiny a kazety s nahrávkami vlastního hlasu, vyznávající všechny něžné pocity, které v něm probudila. Chandni brzy jeho pocity opětuje a i Amit se po vzoru svého bratra chystá oženit. Jenže pak se Amit dovídá, že jeho bratr byl zabit při jedné z vojenských akcí. Zároveň vychází najevo, že nešťastná Shobha čeká Shekarovo dítě. Amit po dlouhém váhání mezi láskou k Chandni a zachováním bratrovy památky (stejně jako cti jeho snoubenky) požádá Shubhu o ruku a ožení se sní. Chandni pouze zašle zprávu, aby na něj zapomněla.


Ačkoliv má Amit nejlepší vůli učinit Shobhu šťastnou, ani on ani ona se nedokáží do žádného štěstí nutit a jejich soužití je čistě formální. Po autonehodě navíc Shobha přichází o své nenarozené dítě, a nyní se teprve dostavuje opravdové zoufalství, jelikož si oba uvědomují, že jsou polapeni v manželství bez lásky. V nemocnici se po autonehodě také po dlouhé době setkává Amit s Chandni, která se mezitím vdala za příjemného, sympatického doktora (Sanjeev Kumar). Ukazuje se, že láska nevychladla ani v jednom z nich. Postupně Amit i Chandni podléhají své touze a z několika váhavých setkání se stává tajná a vášnivá romance. Jenže s tou jde ruku v ruce neopatrnost a ani Shobha, která se naučila svého manžela milovat, ani sympatický doktor nejsou slepí....

Musím přiznat, že nebýt kontroverze spojené s tímto filmem, asi bych se o něj vůbec nezajímala. Silsila, neboli "Aféra", se objevila v kinech v době, kdy se zaníceně hovořilo o poměru mezi Amitabhem a Rekhou (který dodnes nebyl vyvrácen). Ovšem ani tato pikantní situace nepřitáhla do kin kýžené publikum a film propadl. Jenže propad pro filmy Yashe Chopry mnoho neznamená, a tak jako o deset let později Lamhe i Silsila je dnes všeobecně uznávanou klasikou. Největší silou filmu je (kromě zmíněné kontroverze) opravdu silné herecké obsazení. Každý z herců vkládal do svého výkonu opravdu upřímné úsilí. Amitabh Bachchan má nejsilnější roli a dokázal, že stejně lehce dokáže divákům prodat tvrdou chlapáckou akci stejně jako tokajícího milence. Jeho Amit je velmi skutečný a dokonale přirozený. Jaya i Rekha ho v tomto výborně doplňují, ovšem musím smutně konstatovat, že Rekha je poněkud slabší. Pořád jsem přesvědčená, že je mnohem lepší herečka než Jaya, ovšem scénář jí udělil poněkud nevděčnou roli a nevyužil jejího talentu. Přesto o ní v každé scéně víte, jelikož její charisma není závislé na tom, co se děje kolem. Jaya jako žárlivá strážkyně svého rodinného krbu mi k srdci nepřirostla (nikdy jsem paní Bachchanovou nemusela), ale i ona byla herecky výborná. Je trochu kuriózní, že Amitabh sdílí lepší filmovou chemii s Rekhou než s vlastní ženou, ale to už je možná úděl filmových manželství.

Je nutno uznat, že scénáristům se povedlo vzbudit lítost ke všem třem (čtyřem, počítáme-li symptaického doktora) hlavním představitelům. Silsila vyprávějící o nestydaté manželské nevěře se mohla velice snadno zvrhnout v klišé plné potoků slz, hysterických záchvatů a veřejného zostuzení, ovšem nestalo se tak. Příběh je citlivě zpracován a nabízí pohled na "věc" ze stran všech účastníků. Ve výsledku film úspěšně dokázal přinést účast pro osobní bolest Amita, Shobhy i Chandni. Nejzajímavějším zjištěním pro hlavní hrdiny ovšem je (opět dokonale zpracovaná myšlenka), že dokud je něco zakázané a téměř nemožné, tím více po tom toužíme a idealizujeme si danou věc, ovšem jakmile je člověku tento sen poskytnut, prakticky bez zábran, zjišťujeme, že to možná opravdu není správné - a ani tak vzrušující.

Největším problémem, který jsem měla se Silsilou, bylo nesmírně pomalé tempo, kterým se příběh ubíral. Ani několik vzrušujících momentů (chytí je spolu/nechytí je spolu) mi nezabránilo dívat se neustále na časovou osu, jestli už bude konec, a musím přiznat, že při některých scénách jsem se vyloženě nudila, při některých kroutila hlavou, a když se objevila oblíbená Choprova zpráva divákům na konci filmu, chtěla jsem umřít ( "Láska je víra a víra trvá navěky" - co to má být za blábol?). Písně jsou půvabně vykresleny - a samy jsou také půvabné, nesou neklamnou pečeť Yashe Chopry. K plusovým bodům je třeba přidat i okamžiky, v nichž Amitabh Bachchan mistrovsky přednáší poezii. Takže až budete v náladě na trochu netypickou romantiku bez větších vzruchů, můžete si pustit Silsilu. Stejně budete tak jako já celou dobu jen hledat skryté signály mezi Amitabhem a Rekhou.


Několik zajímavostí:

- obsazení filmu se několikrát změnilo. Amitabh Bachchan byl jediný z hlavní trojice, s kým se počítalo od začátku. Shobhu a Chandni měly hrát Padmini Kolhapure a Parveen Babi. Následně byla Padmini nahrazena Smitou Patil, a poté byly obě dámy nahrazeny Jayou a Rekhou - které obě doporučil Amitabh.

- jde o jediný film, kde Shashi Kapoor hraje Amitabhova staršího bratra. Ve všech ostatních filmech, kde hráli bratry, byl Amitabh ten starší.

- jde o poslední film, kde spolu hráli Amitabh a Rekha, ačkoliv byli jednou z naprosto nejoblíbenějších dvojic v dějinách Bollywoodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Remini Remini | Web | 7. března 2011 v 16:19 | Reagovat

Ach, to je ten slávny film s Rekhou, že? Vraj mala s Amitabhom neuveriteľnú chémiu a Jaya mu zarazila znovu s ňou hrať :) Stále čakám, kedy u mňa nastane oldies fáza. Zatiaľ sa mi do staršej éry bollywoodu moc nechce... síce Sholay už čaká na disku, kedy si ho pozriem :)

2 Gaja Gamini Gaja Gamini | 7. března 2011 v 17:09 | Reagovat

[1]: Přesně tak :)

Mě hrozně baví střídat filmy z různých období. Tak například po včerejším shlédnutí úplné novinky (Yamla Pagla Deewana) se teď chystám zase do osmdesátých (Sultanat) a tak... Každá doba má svoje filmy, které za to stojí, a které ne. Je pravda, že nejraději mám Bollywood 90. let, i se všemi chybami, které měl. Ty filmy měly duši. Dnes je to až příliš amerikanizované a často se ztrácí důvod proč sledovat Bollywood, když už není jiný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama