Alibaba aur 40 chor

22. března 2011 v 10:41 | Gaja Gamini |  Recenze

Režie: Latif Faiziyev
Hrají: Dramendra, Hema Malini, Zeenath Aman
Rok: 1980
Moje hodnocení: 5,5/10

Kdesi v arabských zemích, ve městě zvaném Gulabad, žije Alibaba, mladší ze dvou synů bohatého kupce Jusufa. Je to více než třicet let, co Jusuf odjel na jednu ze svých cest, a dosud se ještě nevrátil. A tak si Alibaba nemohl zapamatovat ani jeho tvář a ví jen to, co mu řekla matka a bratra Kasim. Rodina touží po návratu své hlavy, a jsou rozradostněni, když přichází zpráva od Jusufa oznamujícího svůj příchod. Jenže ještě dříve, než Jusufova karavana dosáhne svého cíle, je napadena obávanou bandou čtyřiceti loupežníků vedených strašlivým Abu Hasanem. Jusuf jediný útok přežije a má to štěstí, že se jej ujme panovník nedalekého města. Když se dostatečně zotaví, posílá Jusuf domů další zprávu, aby si pro něj rodina přišla. Alibaba se proto vydává na cestu.

Nicméně jakmile dorazí, padne mu do náruče (doslova) krásná princezna Marjeena a vysvětlí mu, že její otec byl právě zavražděn uchvatitelem trůnu, který se s ní teď chce násilím oženit. Alibaba se svým otcem a princeznou uprchnou, ale na útěku je Jusuf zabit a Marjeena se dostává do rukou otrokáře. Alibabovi se podaří ji vykoupit, ovšem chamtivý bratr Kasim na něm oplátkou za půjčený obnos požaduje, aby se Alibaba vzdal jakéhokoliv nároku na otcův majetek. Aby uživil sebe, Marjeenu i starou matku Alibaba začne prodávat dřevo, které sbírá za branami města. Při jedné ze svých procházek tak nalézá tajný vchod do jeskyně, v níž si čtyřicet loupežníků lebedí s naloupenými poklady. Stačí jen říci "Sezame, otevří se" a Alibaba může vstoupit...


Následně nám příběh přináší spoustu dalších zvratů, vesměs nečekaných. Uvidíme nějaká ta kouzla, nějaké chamtivce, další uzurpátory a také princeznu a ženu, kterou pronásledovala, zpívat v baru o tom, která z nich je víc sexy. Spoustu lidí bude přísahat, že zabije Abu Hasana, takže jestli jste si ještě nevšimli, že on je tady ten špatný, tohle by vám mělo ujasnit situaci.

Jako dítě jsem tuto pohádku milovala. Film se společným úsilím indické a sovětské kinematografie, což mne jen více nalákalo, protože o politice si myslete, co chcete, ale Sověti měli vynikající filmy. Film má proto klasické znaky Bollywoodu (zpěv, tanec, rodinné drama, indické prostředí..." ale také člověku připomene ruské pohádky jako třeba Krásná Varvara nebo Sněhurečka, a to díky technickému zpracování. Pokud se na film budeme dívat jako na pohádku a odpustíme mu tím pádem nějaké to nelogično, jde o příjemnou podívanou. Pokud ho budeme vnímat jako "vážný" snímek, pak neobstojí.

Tři hlavní postavy - Dharmendra jako Alibaba, Hema Malini jako Marjeena a Zeenat Aman jako Fatima - jsou poněkud nedopracované a herci podávají značně vlažný výkon. Pouze Zeenat má několik záblesků "skvělosti" a daří se jí diváka dojmout. Hema Malini ve své "okrasné" roli nemá prostor a očividně ani zájem zářit, její tance jsou tentokrát velmi zapomenutelné. Dharmendra je dobrý, ale tím to končí. Všechny písně jsou poněkud násilně naroubovány na příběh a při pohledu na blikající disco podlahu v jeskyni loupežníků jsme měla pocit, že se točilo na zbytcích kulis k Horečce sobotní noci. Většina kulis a kostýmů však byla krásná. Bojové a bitevní scény byly skvěle zvládnuty. Realističnost mne však značně znepokojila kvůli koním, s nimiž se zacházelo opravdu otřesně - anebo byli DOKONALE vycvičení v dělání kotrmelců a dalších věcí.

Nakonec mohu pouze opakovat, že pokud hledáte jednoduchou podívanou a nelpíte na logice, nebo pokud jste fanouškem někoho z trojice Dharmendra/Hema/Zeenat (která mimochodem vypadá úžasně), není to špatný film. Pokud nejste nic z toho, můžete v klidu žít bez něj..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama