Březen 2011

Holi - svátek barev

23. března 2011 v 16:36 | Gaja Gamini |  Zajímavosti
V Indii, jelikož jde o zemi s obrovskou populací všech možných náboženství a zvyků, nalezneme nepřeberné množství svátků, tradic a oslav. Jedním z nejznámější, nejpopulárnějších - a v kinematografii nejvděčnějších - z nich je Holi. Jedná se o svátek, kterým se vpodstatě u Hinduistů vítá jaro. Kromě Indie se s ním setkáte i v Nepálu, na Srí Lance a prakticky všude na světě, kde existuje nějaká ta indická diaspora. Délka svátku se různí, v některých místech trvá i 16 dní, z nichž jeden je právě hlavní "Holi". V tento den přichází ona barevná sranda, kdy po sobě lidé neházejí pouze prášek, ale také kropí se barevnou vodou. Den předem jsou rozsvíceny hranice jako připomínka legendy - démonka Holika unesla uctívače boha Višny a vnesla jej do ohně, v němž ale sama uhořela, zatímco on vyvázl nezraněn díky své víře.

Holi se slaví v den posledního úplňku lunárního měsíce Phalguna, a letos to bylo právě před třemi dny, tedy 20. března. Podívejme se tedy, jak vypadá Holi v bollywoodské podobě.

Holi Ke Din z filmu "Sholay" (1975)

Rang Barse z filmu "Silsila" (1981)


Diwani Tum Jawanon Ki z filmu "Dayavan" (1988)

Ang Se Ang Lagana z filmu "Darr" (1993)


Soni Soni z filmu "Mohabbatein" (2000)


Alibaba aur 40 chor

22. března 2011 v 10:41 | Gaja Gamini |  Recenze

Režie: Latif Faiziyev
Hrají: Dramendra, Hema Malini, Zeenath Aman
Rok: 1980
Moje hodnocení: 5,5/10

Kdesi v arabských zemích, ve městě zvaném Gulabad, žije Alibaba, mladší ze dvou synů bohatého kupce Jusufa. Je to více než třicet let, co Jusuf odjel na jednu ze svých cest, a dosud se ještě nevrátil. A tak si Alibaba nemohl zapamatovat ani jeho tvář a ví jen to, co mu řekla matka a bratra Kasim. Rodina touží po návratu své hlavy, a jsou rozradostněni, když přichází zpráva od Jusufa oznamujícího svůj příchod. Jenže ještě dříve, než Jusufova karavana dosáhne svého cíle, je napadena obávanou bandou čtyřiceti loupežníků vedených strašlivým Abu Hasanem. Jusuf jediný útok přežije a má to štěstí, že se jej ujme panovník nedalekého města. Když se dostatečně zotaví, posílá Jusuf domů další zprávu, aby si pro něj rodina přišla. Alibaba se proto vydává na cestu.

Nicméně jakmile dorazí, padne mu do náruče (doslova) krásná princezna Marjeena a vysvětlí mu, že její otec byl právě zavražděn uchvatitelem trůnu, který se s ní teď chce násilím oženit. Alibaba se svým otcem a princeznou uprchnou, ale na útěku je Jusuf zabit a Marjeena se dostává do rukou otrokáře. Alibabovi se podaří ji vykoupit, ovšem chamtivý bratr Kasim na něm oplátkou za půjčený obnos požaduje, aby se Alibaba vzdal jakéhokoliv nároku na otcův majetek. Aby uživil sebe, Marjeenu i starou matku Alibaba začne prodávat dřevo, které sbírá za branami města. Při jedné ze svých procházek tak nalézá tajný vchod do jeskyně, v níž si čtyřicet loupežníků lebedí s naloupenými poklady. Stačí jen říci "Sezame, otevří se" a Alibaba může vstoupit...

Munni nebo Sheila?

13. března 2011 v 12:47 | Gaja Gamini |  Písně a tanec
Otočíme-li se zpět do roku 2010, tentokrát z hudebního a tanečního úhlu, dvě největší senzace byly "Munni" a "Sheila". Celým názvem "Munni badnaam hui" zpívaná Mamtou Sharmou se objevila v hitovém filmu Dabangg. Choreografii měla na starosti Farah Khan a oči potěšila známá "item girl" Malaika Arora Khan. Musím říci, že se jedná o mé nejoblíbenější taneční číslo uplynulého roku vůbec, melodie je nakažlivá a rytmus opravdu strhává k tanci. A když se přídá i Salman se svými opravdu pozoruhodnými pohyby pánví, je to opravdová třešnička na dortu.

Konkurencí byla pak masově propagovaná "Sheila ki jawani", připravená opět choreografkou a režisérkou Farah Khan, tentokrát pro film Tees Maar Khan. Ten moc úspěšný nebyl a upřímně řečeno sexy "Sheila" byla jeho nejlepší částí. Do rytmu se rozvlnila Katrina Kaif (hlas jí propůjčila Sunidhi Chauha) a trochu i Akshay Kumar.

Mezi těmito dvěma tanci je hlavně jakýsi kulturní rozdíl. Munni je velmi zemitá, velmi indická, kdežto Sheila je hodně ovlivněná západem - a hojné používání angličtiny to jen dokládá. Obě písně (a tance) jsou velmi sexy, velmi chytlavé. Obě je možno opravdu si užít - ale vizuálně se mně osobně nakonec více líbila Munni, kde je toho tance přeci jen více. V přiložené anketě můžete hlasovat pto ru, která více oslovila vás ;)


Biwi no. 1

11. března 2011 v 14:19 | Gaja Gamini |  Recenze

Režie: David Dhawan
Hrají: Salman Khan, Karishma Kapoor, Sushmita Sen, Anil Kapoor
Rok: 1999
Hodnocení: 1,5/10

Nechtělo se mi věřit, že tenhle film byl největším hitem roku 1999. Protože to indikuje, že rok 1999 musel být vážně hrozný. Nepochybuji o tom, že do kin diváky přitáhla jména Karishma Kapoor a také Salman Khan, protože jinak si to opravdu vysvětlit neumím. "Biwi no. 1" neboli "Manželka číslo 1" je ještě děsivější než Raja Hindustani, a to už byla nějaká soutěž! Nepříliš originální příběh je následující: Prem (s takovým jménem kdo jiný než Salman Khan, že?), úspěšný majitel reklamní firmy, je zdánlivě spokojeně ženatý. Jeho manželka Pooja (Karishma Kapoor) se stará o dvě děti, tchyni, psa, vaří, uklízí a pořád vypadá dokonale. Nicméně tato absolutní idyla Prema začíná nudit a jakmile se naskytne příležitost zahájí útok na novou modelku ve firmě - Rupali (Sushmita Sen). Rupali nevaří, neuklízí a stará se tak maximálně sama o sebe, ale na rozdíl od Pooji nenosí sárí ale minisukně. A vzhledem k tomu, že pro ni nejatraktivnější kvalitou u muže je jeho peněženka, nemusí se Prem snažit o její pozornost příliš dlouho. Pravda, zapomene jí sdělit, že už je ženatý...

Yamla Pagla Deewana

9. března 2011 v 18:45 | Gaja Gamini |  Recenze

Režie: Samir Karnik
Hrají: Sunny Deol, Bobby Deol, Dharmendra, Anupam Kher
Rok: 2011
Hodnocení: 6/10

Kdesi v Kanadě žije více méně spokojeně NRI (neboli "Non-resident Indian") Paramveer Singh (Sunny Deol) se svou blonďatou kanadskou ženou Mary a jejich dvěma syny. Rodinu doplňuje Paramveerova stařičká matka. Paramveer tráví své dny v touze po návratu do Indie, což jeho žena rezolutně odmítá s tím, že všichi Indové jsou šílení, a nakupováním pro rodinu v nedaleké sámošce. Pokud ho při tom zrovna někdo přepadne, Paramveer se s ním nepáře. Pak nezapomene koupit matce poslední výtisk pudžábských novina vrací se domů. Prostě rutina. Jenže pak se rodina dovídá, že Paramveerův otec Dharam (Dharmendra), který kdysi po roztržce se ženou utekl do Indie i s dvouměsíčním mladším synem Gajodharem (Bobby Deol), vychoval tohoto potomka k obrazu svému. To znamená, že společně pomocí chytrých lstí okradou koho jen mohou. Stařičká matka je zdrcena a požádá Paramveera, aby svého mladšího bratra přivedl za ní, jelikož věří v jeho nápravu. Tak se Paramveer vydává do Indie.

Silsila

7. března 2011 v 14:15 | Gaja Gamini |  Recenze
Režie: Yash Chopra
Hrají: Amitabh Bachchan, Jaya Bachchan, Rekha, Sanjeev Kumar, Shashi Kapoor
Rok: 1981
Hodnocení: 6/10

Shekar (Shashi Kapoor) je armádní důstojník a letec. Odvážný a disciplinovaný v uniformě, rozjařený a trochu dětinský bez ní. Své dny nejraději tráví s hlavou v klíně své milované Shobhi (Jaya Bachchan) a společně plánují svatbu. Mezitím Shekarův bratr Amit (Amitabh Bachchan), básník, divadelní herec, recitátor a spisovatel s romantickou duší propadá kouzlu dívky se jménem Chandni (Rekha), poté, co ji vidí tančit na svatbě svého přítele. Začíná se jí dvořit - posílá jí květiny a kazety s nahrávkami vlastního hlasu, vyznávající všechny něžné pocity, které v něm probudila. Chandni brzy jeho pocity opětuje a i Amit se po vzoru svého bratra chystá oženit. Jenže pak se Amit dovídá, že jeho bratr byl zabit při jedné z vojenských akcí. Zároveň vychází najevo, že nešťastná Shobha čeká Shekarovo dítě. Amit po dlouhém váhání mezi láskou k Chandni a zachováním bratrovy památky (stejně jako cti jeho snoubenky) požádá Shubhu o ruku a ožení se sní. Chandni pouze zašle zprávu, aby na něj zapomněla.

Romantické komedie roku 2010

4. března 2011 v 14:49 | Gaja Gamini |  Recenze
Rok 2010 viděl tak jako obvykle hned několik dobře propagovaných romantických komedií. Tomuto žánru jsem již před nějakou dobou odrostla, ovšem šest z nich si teď krátce představíme.

I hate luv storys

Režie: Punit Malhotra
Hrají: Imran Khan, Sonam Kapoor, Samir Soni
Hodnocení: 2,5/10

Jeden z naprosto nejslabších filmů roku. Co si budeme povídat: Imran Khan je milý chlapec, ale průměrný herec, a Sonam Kapoor není ani milé děvče, ani průměrná herečka. Nejsilnějším plusem filmu byla jejich kombinace - díky tomu, že jeden druhého nemohli přehrát, oba jsou hezcí a ve stejné věkové kategorii. Jako debutový film režiséra Punita Malhotry není vůbec špatný. Kamera je zvládnutá na výbornou, hudba je příjemná. Ovšem příběh samotný je zoufale slabý. Na samém počátku filmu si Imran stěžuje, že už mu lezou krkem věčné bollywoodské filmy začínající tím, že hlavní hrdina nevěří na lásku a skončí beznadějně zamilován. A přesně o tom, bez jakéhokoliv zvláštního zvratu, je paradoxně i I hate luv storys. Příběh nepřináši žádný nový pohled na věc, žádnou novou zápletku, a z tohoto ohledu se skoro nabízí slovo "zbytečný". Ukazuje perfektně, že i slušně natočný film může být neskutečná nuda. Po několika minutách jsem zjistila, že se na něj dívám jen kvůli okamžikům kdy se objeví tlustý Imranův kamarád v jednom ze svých úžasných triček hlásající hesla typu "Volný na 50%".


Premiéry - březen 2011

2. března 2011 v 12:16 | Gaja Gamini |  Trailery a nové filmy
Ač se tomu nechce věřit, vypadá to, že Bollywood si v březnu vzal dovolenou. Jediným projektem, který opravdu stojí mezi březnovými premiérami za zmínku, je "Run Bhola Run" - a to jen proto, že byl již dvakrát odsunut. Nejprve měl být do světa vypuštěn v lednu, následně v únoru - a nedej Bůh aby nakonec zmizel i z toho března! Tedy několik slov k "Run Bhola Run". Režisérem je Neeraj Vora a v hlavních rolích uvidíme Govindu (ne kterého se já osobně velice těším), Tusshara Kapoora, Ameeshu patel a Celinu Jaitley. Už podle jmen si člověk může domyslet, že se jedná o komedii. Příběh zatím není znám, víme pouze to, že dva vězni uprchnou z vězení.... a čeká je samozřejmě řada bizarních situací. Na oficiální stránky filmu se můžete podívat ZDE. A tady už máme plakát a trailer: