No one killed Jessica

16. února 2011 v 15:47 | Gaja Gamini |  Recenze
Režie: Raj Kumar Gupta
Hrají: Vidya Balan, Rani Mukherjee, Myra Karn
Rok: 2011
Hodnocení: 7/10

No one killed Jessica

Jeden z nejočekávanějších filmů vtrhl do kin 7. ledna 2011. Dobrý pokus o poněkud netypický bollywoodský film (jelikož tu nenajdete zamilované dvojice tokající na zelených lukách a nic takového), který však mohl být lepší. Ne, vlastně vyloženě měl být lepší. Příběh má totiž velký potenciál, podtržený i tím, že se jedná o interpretaci skutečné události, která je dodnes pro mnohé značně citlivá.

V noci 29. dubna 1999 někde v Dilí probouzí Sabrinu Lall, nudné a domácké děvče, zmatený telefonát, z něhož je patrné jen jedno: její sestra Jessica byla právě postřelena. Sabrina spěchá do nemocnice, ovšem Jessica zanedlouho svému zranění podléhá. A ke svému zděšení se její rodina dozvídá o tom, co události předcházelo. Jessica, která si přivydělávala jako barmanka na jedné z luxusních diskoték. O půlnoci došel všechen alkohol. Všichni přítomní si to nechali vysvětlit - až na tři mladíky. Ti se nejprve několikrát vehementně dožadovali pití, následně za sklenku alkoholu nabízeli tisíce rupií a když se ani poté nesetkali s úspěchem, jeden z nich vytáhl zbraň a vystřelil. Na diskotéce bylo asi 300 svědků, pachatel byl téměř ihned zadržen, byla nalezena i jeho zbraň. Jednoduchý případ. Jaký šok tedy zažívá Sabrina a její rodiče když zjišťují, že téměř nikdo z těch, kdo byli na diskotéce přítomni, nepřizná svoji účast. A ještě větší šok přichází, když ti, kteří odhodlaně vypovídali bezprostředně po incidentu, náhle své výpovědi mění a zpochybňují - včetně těch, které Jessica považovala za své přátele.


Jejím vrahem totiž není nikdo jiný než Manu Sharma, syn bohatého a vlivného politika, který bez obalu prohlásí, že jestli jeho syn není nevinen, tak brzy bude.... Kolotoč výslechů, lží, uplácení, manipulací a výhružek se rozjíždí naplno a nezastaví se na dalších sedm let. V roce 2006 je Manu osvobozen pro nedostatek důkazů. Sabrina, která neúnavně bojovala za spravedlnost pro svoji sestru tak dlouhou dobu, je již vyčerpána. A když brzy na to umírá její matka a otec onemocní, už nechce nic řešit a vzdává se. To už od ní ale přebírá pochodeň jiná, mnohem energičtější a také vlivnější žena. Úspěšná novinářka Meera se v roce 1999 odmítla zabývat případem Jessicy, který se zdál tak jasný a triviální. Když se tedy z novinových titulků o sedm let později dozvídá, že "Jessicu nikdo nezabil", její smysl pro spravedlnost se krutě vzbouří...
Rani Mukherjee jako Meera (No one killed Jessica)
Jak vidíte, jedná se opravdu o příběh, který má veškerý myslitelný potenciál. Proto člověka trochu zamrzí nedokonalý scénář. Film začíná chytlavě - i díky vynalézavým a originálním otevíracím titulkám, a strhává diváka během několika prvních minut, kdy se dozvídáme, že Jessica je raněná. Ačkoliv víte, že zemře, protože to prozrazuje už samotný název filmu, zmocňuje se vás na okamžik naděje, že by to snad mohla přežít. Po půl hodině tempo zpomaluje, když se dostáváme k soudu, a chvílemi jsem se neudržela a podívala se na hodinky. Teprve po hodině vstupuje plně na scénu Rani jako Meera a s energií sobě vlastní si zcela podmaní zbytek filmu. Ačkoliv všichni herci byli dobří, Rani je svým charisma hravě strčí do kapsy. Vidya Balan jako Sabrina se v jistých okamžicích jeví poněkud nezúčastněně a apaticky, podává však solidně dobrý výkon. Debutantka Myra, které byly svěřeny nečetné scény ukazující Jessicu, rozhodně nic nezkazila a v jedné ze scén dokonce Vidyu přehrála. Bohužel ani Rani ani Vidya nejsou z pohledu na scénář bezchybně vykreslené charaktery. Člověk chápe, že Meera je "ženská od rány" se kterou není radno si zahrávat a za její slovník by se nemusel stydět ani dlaždič, ale proč je taková nám nikdo nevysvětlil a člověk by uvítal i nějaký ten příběh za jejím charakterem. Vidya ztrácí na realističnosti v okamžiku, kdy tvrdí, že je vyčerpaná tahanicemi se spravedlností, ovšem divák v jejím chování nevidí vůbec žádnou změnu. Nejde o chybu hereček, jde o chybu scénáře.
Vidya Balan jako Sabrina (No one killed Jessica)

Scénář také rozhodně trochu zklamává v druhé části filmu. Jak je možné, že jakmile si Rani něco umane, ihned se jí to podaří? Člověk pořád čeká na nějaké klopýtnutí či překážku, a ona žádná nepřichází. Politici, kteří si dali tolik práce s podplácením a zastrašováním svědků jsou náhle zcela pasivní, když Meera hravě strhává jejich pečlivě udržované masky. Rovněž je zarážející, že se do případu pouští bez jediné konzultace s rodinou zavražděné.

Nejde o film, který by si zasloužil být oslavován jako klasika a zpráva o tom, že možná je něco prohnilého ve státě indickém, byla zpracována lépe a v mnoha jiných filmech. Body si snímek zaslouží za pokus popsat tak nedávnou událost, která měla velký dopad, vynikající herecké výkony a v neposlední řadě také za skvělý soundtrack. Ten má na svědomí Amit Trivedi a po poslechu si můžete být jisti, že nakažlivá a strhující "Dilli" vám bude hrát v uších ještě dlouho. I podbarvující hudba plní svou roli skvěle.
Vidya Balan jako Sabrina a Rani Mukherjee jako Meera
Gaja Gamini
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama