Nejslavnější "matky"

21. února 2011 v 18:39 | Gaja Gamini |  Bollywood
V Bollywoodu často zjistíte, že přes veškerou vášeň a romanci je jedno pouto silnější než to mezi dvěma milenci - a to mezi dítětem a matkou. Role matek, ačkoliv je v drtivé většině případů z filmového hlediska vedlejší, se nedá podceňovat. A často hlavní hrdina či hrdinka hodlá obětovat své štěstí aby matku potěšil, či ona se naopak stává jeho hlavním tajným spojencem v boji za opravdovou lásku. Jejich láskyplné pohledy, pohlazení a požehnání, něžné hlasy a bolest v očích, když trpí za své děti, jsou něčím, čemu se nedá vysmát. A herečky, které se zhostily těchto rolí, se zapsaly do srdcí populace stejně jako největší superhvězdy. Představme si tedy pět z nich - konkrétně ty, které byly nejoblíbenějšími matkami za posledních dvacet let.


Dina Pathak

Známá také jako Deena, tato herečka se narodila v květnu 1922. Začínala v divadle, a neopustila jej ani po svém debutu ve filmech. Byla jen teenager, ale rychle upoutala pozornost kritků, kterří z ní byli nadšení. Během šedesáti let, které u filmu strávila, natočila na 120 snímků a kromě Hindi byly hlavně v Gujarati. Popularitu si všeobecně vydobila teprve v rolích matek a babiček, kterých se zhostila od osmdesátých let. Byla rovněž vášnivou zastánkyní ženských práv a dlouhá léta předsedala "Národnímu shromáždění indických žen". Zemřela v roce 2002 po dokončení filmu Pinjar (ovšem jeho premiéry se nedočkala) na infarkt po dlouhé nemoci. Dinu bude většina z vás znát z filmu Devdas, kde si zahrála tchýni Paro.
Dina Pathak ve filmu Devdas (2002)


Rakhee Gulzar

Rakhee byla pravděpodobně nevíce sexy "matka", která se na plátně objevila. Narodila se 15. srpna 1947 v západním Bengálsku jako dcera místního obuvníka. Sotva odrostla dětským střevíčkům, provdali ji rodiče za filmového režiséra Ajaye Biswase, ovšem manželství se brzy rozpadlo. Když jí bylo dvacet let, dostala se v Bengálsku k filmu a ihned upoutala pozornost společnosti Rajshri, která ji v roce 1970 obsadila spolu s hercem Dharmendrou do jejího prvního filmu v hindi Jeevan Mrityu. Její úspěšná kariéra pokračovala během celých sedmdesátých let, a stala se i jednou z nejoblíbenějších hereček po boku Amithaba Bachchana, s nímž si zahrála ve více než osmi filmech. Od poloviny 80. let se přeorientovala právě na role matek, většinou vdov, jejichž manželé zahynuly rukou bídáka, jemuž je třeba se pomstít. V roce 2003 získala Národní cenu pro herečku ve vedlejší roli za film Shubho Mahurat, a po tomto triumfu se již finálně stáhla z filmového prostředí. Její dvě nejslavnější "mateřské" role jsou pravděpodobně ve filmech Ram Lakhan (1989) a Khalnayak (1993).
Rakhee Gulzar ve filmu Ram Lakhan (1989)


Kirron Kherr

Herečka známá především divákům zaměřujících se hlavně na poslední desetiletí se narodila v roce 1955 do sikhské rodiny ve městě Chandiragh. Vystudovala univerzitu, kde vynikala nejen v divadelním kroužku, ale i v badmintonu. Poprvé se na plátně objevila v roce 1983 ve filmu Aasra Pyar Da. O dva roky později se rozvedla se svým prvním manželem a aby se mohla věnovat synovi, na čas se hraní vzdala. Druhé manželství uzavřela s hercem Anupamem Kherrem, s nímž se znala už z doby před svým prvním sňatkem. Po většinu devadesátých let zůstávala ve stínu a opravdu prorazila jako "matka" s příchodem nového tisíciletí. Je zajímavé, že ve většině filmů ji uvidíte v šateh a špercích, které jsou její vlastní, jelikož velice dbá na módu. V roce 2003 si změnila jméno z původního jednoduchého Kiron na Kirron, jelikož silně věří v horoskopy a numerologii. Dnes je jednou z nejvyhledávanějších hereček a její syn Sikander Kher je rovněž hercem. Spolu s manželem Anupamem vedou produkční společnost. Kirron je známá především za své role ve filmech Devdas (2002), Om Shanti Om (2007) nebo třeba Veer-Zaara (2004)
Kirron Kher a Shahrukh Khan ve filmu Om Shanti Om (2007)


Farida Jalal

Farida, narozená roku 1949 v Novém Dilí, začala svoji filmovou jariéru na počátku šedesátých let, když zvítězila v soutěži talentů spozorovanou Filmfare. Nicméně ani to jí nezajistilo hlavní role a většinou se musela spokojit s charaktery sester a odmítnutých nevěst. Jednou z jejích nejoslavovanějších rolí byla mentálně nemocná snoubenka ve filmu Bobby po boku Rishiho Kapoora. A tak se během osmdesátých let ze sester a snoubenek stala tetičkou, matkou a chůvou. Od filmu na čas odešla v letech 1983-1990, pak se ale vrátila a okouzlila nové generace jako milující matka. Tato drobná, noblesní dáma často vévodí žebřížkům nejoblíbenějších bollywoodských maminek i díky svým rolím v tak úspěšných filmech jako Dilwale Dulhania Le Jayenge, Dil To Pagal Hai a Raja Hindustani.
Farida Jalal a Kajol Devgn ve filmu DIlwale Dulhania Le Jayenge (1995)


Reema Lagoo

Nejkrásnější "matka" Bollywoodu, která svým půvabem občas zastínila i hlavní hrdinku, se narodila v roce 1958 se jménem Nayan Bhadbhade. Její matka byla známá divadelní herečka a její geny se brzy projevily i u dcery. Když dokončila střední školu, i ona nastoupila na divadelní scénu. Její krása upoutala herce Shafiho Inaamdaara, s nímž si začala románek - a od něhož se i hodně naučila. Hrát ve filmech začala až ke konci 70. let. Tehdy se také provdala za herve Vevika Lagoo a změnila si křestní jméno na Reema. S manželem mají dceru Mrunmayee. Reema se sice nikdy nedostala ze zajetí vedlejších rolí, ovšem objevila se ve filmech spolu s největšími hvězdami. Byla matkou herců a hereček jako Salman Khan, Aamir Khan, Juhi Chawa i Madhuri Dixit. Její jméno je nesmrtelně spjato především s filmy Qayamat Se Qayamat Tak (1988), Maine Pyar Kiya (1989), Saajan (1991) a konečně i legendárním Hum Aapke Hain Koun (1994).
Reema Lagoo a Madhuri Dixit ve filmu Hum Aapke Hain Koun (1994)
Gaja Gamini
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malati d.d. Malati d.d. | Web | 21. února 2011 v 18:46 | Reagovat

Miluju Kirron Kher! Teď je jednou z poroty v India¨s got a Talent a má skvělé hlášky a je radost ji poslouchat. Prostě osobnost. Díky za tenhle článek :-)

2 Gaja Gamini Gaja Gamini | Web | 21. února 2011 v 18:58 | Reagovat

[1]: Kirron je taková milá "hlasitá" dáma se smyslem pro humor. Díky za pochvalu! Můžete se časem těšit i na článek o otcích.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama