Mughal-E-Azam

10. února 2011 v 10:29 | Gaja Gamini |  Recenze
Režie: K. Asif
Hrají: Prithviraj Kapoor, Dilip Kumar, Madhubala, Nigar Sultana, Durga Khote
Rok: 1960
Hodnocení: 10/10

Mughal-E-Azam

Kdysi dávno žil v Indii mocný a moudrý císař, který sjednotil zemi a vymazal rozdíly mezi lidmi různé víry. Byl znám jako Mughal-E-Azam - Největší z Mughalů, a jeho jméno bylo Akbar Veliký. Jediná věc mu chyběla a tu mu nemohly koupit perly ani drahokamy. Jeho královna Jodha zůstávala bezdětná. Akbar Veliký proto odložil veškerou pýchu a vykonal dlouhou, těžkou pouť na svaté místo. Tam mu poustevník přislíbil, že se brzy dočká dědice. A stalo se. Královna Jodha povila syna, jemuž bylo dáno jméno Salim. Přebytek lásky a péče se však na princi brzy projevily. Stával se z něj svévolný, lenošivý a zákeřný chlapec, kterého nezajímalo nic než radovánky. Když jej jednoho dne Akbar přistihl v kruhu dívek opilého, pohár jeho trpělivosti přetekl. Miloval svého syna, avšak Indii miloval více a nehodlal dopustit, aby jednoho dne připadla vládci tak nemravnému a nemoudrému. Proto hocha odebral z matčiny péče a svěřil jej svým generálům. Po čtrnáct let pak byl princ vychováván bitevní vřavou a když konečně dospěl, stal se z něj muž statečný, hrdý a disciplinovaný. Nadešel čas vrátit se k rodičům do paláce. Po velkolepém uvítání čeká na prince zvláštní dar. Socha, která podle jejího tvůrce "donutí válečníka, aby k jejím nohám složil meč, král korunu a muž své srdce". Její krása skutečně všechny zasáhne, nejvíce však samotného prince. Oč mocněji jej pak zasáhne láska, když se socha pohne a promluví: "Nejsem anděl. Jsem lidská bytost." Touto větou počíná příběh Salima a Anarkali, který téměř zničí budoucnost mocné mughalské říše...

Dilip Kumar jako Salim a Madhubala jako Anarkali
Existuje-li nějaký film, který si zaslouží přízvisko "nejslavnější" v indické kinematografii, je to Mughal-E-Azam. Geniální ve všech aspektech, dechberoucí ve své nádheře, dojemný příběhem a hereckými výkony, zabral tento odvážný projekt svému tvůrci K. Asifovi celých devět let, nemluvě o šestnácti letech předchozího plánování. Příběh je založen na oblíbené legendě (jejíž pravdivost je dodnes sporná, ale nelze ji ani vyloučit) o mládí císaře Nur-ud-dina Salima Jahangira, která se měla odehrát na konci 16. století. Příběh nebyl zpracován do filmu poprvé. Objevil se již jako "Lásky mughlaského prince" v roce 1928 a "Anarkali" v roce 1953. Mughal-E-Azam byl natáčen již 5 let, když se poprvé na plátně ukázaly barvy. K. Asif chtěl okamžitě vyhodit všechen natočený materiál a začít znovu, jediné, co jej zastavilo, byly nesmírné náklady. Ve výsledku je v originále barevně pouze jediná píseň, přeslavná "Pyaar Kiya To Darna Kya". Zbytek filmu byl převeden do barvy až v roce 1994, tedy 44 let po premiéře, a bohužel K. Asif se tohoto již nedočkal. Pro diváky tak Mughal-E-Azam znovu ožil a získává obdiv i mezi nejnovější generací diváků.

Mughal-E-Azam je velkolepý a propracovaný do posledního detailu. Nepřipadá mi vhodné jakkoliv kriticky hodnotit herecké výkony. Přestály totiž čas a každý z herců se stal díky tomuto filmu nesmrtelnou ikonamou. Nejvíce to platí samozřejmě pro Dilipa Kumara, pravděpodobně nejlepšího indického herce všech dob, a čarokrásnou Madhubalu. Tato za svého krátkého života velmi podceňovaná herečka ukázala jako Anarkali svoji schopnost pochopit hloubku lásky i utrpení, jediný její pohled byl výmluvnější než obratně sepsané dialogy, její interakce s Dilipem Kumarem je jedinečná. Prithviraj Kapoor jako Akbar ztělesňuje dokonale vznešenost, přísnost a spravedlnost, vlastnosti spojované s historickým císařem.

Hudba, kostýmy a scény jsou kouzelnou pohádkou. Již zmíněná "Pyaar Kiya To Darna Kya" je zřejmě nejslavnější písní, kterou legendární Lata Mangeshkar nazpívala.

Mughal-E-Azam není film, který by bylo možno přesně popsat a správně vystihnout. Jedná se o snímek, který je nutno vidět. Přestál celá desetiletí a není přehnané tvrdit, že přestojí i mnohá další léta.
Dilip Kumar jako Salim a Madhubala jako Anarkali
Gaja Gamini

Několik zajímavostí:

V době svého vzniku stál film v přepočtu tři miliony dolarů. V té době šlo o naprosto závratnou sumu. I dnes většina filmů jen málokdy překročí částku 1,5 milionu dolarů. Jediným filmem, který překonal Mughal-E-Azam v nákladech je Devdas z roku 2002.

Píseň Pyaar Kiya To Darna Kya stála sama (!) 1 milion rupií. V té době většina celých filmů stála méně. Text písně byl navíc přepsát 105x .

Pro velkou bitevní scénu bylo použito 2000 velbloudů, 4000 koní a 8000 statistů, mnoho z nich byli vojáci indické armády, kteří zde pracovali na zvláštní povolení ministerstva obrany.

Soundtrack byl zvolen druhým nejlepším bollywoodským soundtrackem všech dob.

Film překonal rekord v tržbách, který předtím držela "Mother India". Teprve za dalších 15 let bylpřekonán snímkem Sholay.

V nejpůvodnějším obsazení byli hlavními postavami Sapru, Chandramohan a Nargis.

Řetězy, kterými je Madhubala spoutána ve vězení, jsou skutečné, nikoliv odlehčená atrapa. Herečka po natáčení trávila dlouhé dny na lůžku a ošetřovala si rozedřená zápěstí a modřiny po celém těle.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Malati d.d. Malati d.d. | Web | 16. února 2011 v 22:25 | Reagovat

Myslím, že Akhbar ji nakonec zdrhnout nenechal, ve Fatehpur Sikrí má hrobeček, hned vedle paláce...

2 Gaja Gamini Gaja Gamini | Web | 17. února 2011 v 16:23 | Reagovat

[1]: To je rozhodně pravděpodobnější, ovšem Mughal-E-Azam byla romantická pohádka spíše než interpretace dějinných událostí.

3 Gauri Gauri | 5. dubna 2011 v 16:49 | Reagovat

Tenhle film miluju :-) Díky za skvělý, obsáhlý a svět bollywoodu znalý blog.

4 Gaja Gamini Gaja Gamini | Web | 6. dubna 2011 v 10:39 | Reagovat

[3]: A já velice děkuji z azastávku i milá slova. Mughal-E-Azam je pravdový klenot.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama