Labutí píseň studia Filmistan

15. února 2011 v 19:42 | Gaja Gamini |  Co se děje
Filmistan studio

Všichni správní milovníci Bollywoodu znají jméno Filmistan. Jde o jedno z nejstarších a nejslavnějších filmových studií v Bombaji, založené v letech 1943-1944 producentem Shashadharem Mukherjeem. Co do takového studia patří? Inu, kromě čtrnácti velkých hal, v nichž díky kulisám vznikají pokoje i celé domy a scény poskytuje šatny pro herce i štáb, jídelny a všechno další potřebné k natáčení nejen filmů, ale i reklam a zábavních show. I z ohledu mísrnosti pronajímacých cen (v porovnání s jinými studii) je Filmistan jedním z nejpopulárnějších a nejvyužívanějších míst. Nebo alespoň bylo.

Právě včera, tedy 14. února 2011, vlastníci studia vydali prohlášení o tom, že udržování tohoto mimořádného komplexu začíná být nad jejich síly - a brzy se na rozsáhlých pozemcích místo natáčecích hal objeví zřejmě luxusní domy nebo nákupní centra. "Studio nevydělává dostatečné částky," nese se od majitelů. Většina filmařů se totiž začala přesouvat do modernějšího Film City studia. V současné době ve Filmistanu probíhá pouze jediné natáčení. Každou středu a čtvrtek má jednu z hal pronajatou taneční zábavná show Jhalak Dihkla Ja (indická obdoba našeho "Když hvězdy tančí"). Po zbytek týdne studio zeje prázdnotou.


Zpráva se rozšířila rychle a především herci ze starší generace byli nemile překvapeni. Herečka Asha Parek dokonce nazvala včerejšek "nešťastným dnem" pro celý filmový průmysl. Tak jako i jiní vidí problém v tom, že i jiná a modernější studia mají problémy pronajmout veškeré své prostory, jelikož spoustu bollywoodských filmařů utíká natáčet do ciziny, aniž by ve výsledku bylo nutné mít film posazený v New Yorku místo v Bombaji (jak jsme to viděli před několika lety v Kal Ho Naa Ho). Nejen herci, ale i kritici a novináři vyjádřili lítost nad tímto osudem Filmistanu. Jeden z nich se nechal slyšet: "Filmistan ve mně budí nostalgii. Potkal jsem tady tolik hvězd - Salmana, Shahrukha, Sanjaye a tolik dalších... Posedávali kolem, bavili se, vtipkovali, obědvali.... Tady vládl dokonalý filmový duch."

Ve studiu Filmistan vzniklo mnoho slavných filmů Za posledních čtyřicet let viděly zdejší zdi všechny významné režiséry a herce. Byly plné života. Nyní zřejmě spolu s posledními epizodami Jhalak Dikhla Ja zpívají svou labutí píseň.

Gaja Gamini


Oficiální stránky studia, kde si můžete prohlédnout fotogalerii: Filmistan Studio
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama